Gerendás rövid története

Gerendás község az Orosházi Kistérség keleti részén található, a Csorváson keresztül haladó 47-es főútvonaltól, 6 km-es bekötőút vezet ide, mely hazánk első betonútja.

A község neve először 1418-ban fordult elő egy oklevélen, „Gerendaseghaz” formájában. A tatár­járás és a török uralom nyomán teljesen elnéptelenedett, az 1700-as évektől szlovák jobbágyokkal telepítették újra.

Gerendáson gazdálkodott és kísérletezett Mokry Sámuel az első magyar búzanemesítő, de itt, Ge­rendáson időzött és alkotott Munkácsy Mihály, a magyar festőművészet klasszikusa is. Az „arany­ecsettel” megfestett képek halhatatlanná tették a települést és lakóit.

A település idegenforgalmi értékei közé tartozik az építők dicsőségét hirdető „Magyarország első betonútja” emlékmű, a betonút fölé zöld alagútként boruló természetvédelmileg védett hársfa-sor, valamint a Katolikus templom. Megtalálható még a faluban az I. és II. világháborús, valamint az 1849-49-es emlékmű.

A község központját a Malomkert szép parkja díszíti. Itt található a kedvelt nyári üdülőhely a Ma­lom-fürdő, melynek vize 32-34 fokos ásványvíz. A falu határában az egykor tájékozódási pontként szolgáló 250 éves Topolyfa hajtásábóal nevelt csemete kellemes kirándulási központja a község­nek.

A község hagyományos rendezvényei a májusban megrendezésre kerülő Szlovák Kolbászgyú­ró verseny, az augusztusi Szent István napi búcsú és a szeptemberi Szüreti Felvonulás és bál.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük