Békéscsabán jártak a Justh Zsigmond nyugdíjas pedagógus olvasókör tagjai
Az olvasás, az irodalom mellett a művészet minden ága iránt nyitottak az olvasókör tagjai, ezt igazolja a két legutóbbi program is. Áprilisban Dinnyés István ny. zeneiskolai igazgató a finn zene kiemelkedő alkotójáról, Sibeliusról tartott emlékezetes előadást, a májusi program pedig Munkácsy Mihály életműve lesz. Mintegy ezt a témát készítette elő a közös tárlatlátogatás Békéscsabára, a festő nevét viselő múzeumba.
A város abban a szerencsés helyzetben van, hogy a festő születésének 170. évfordulója alkalmából elnyerte a lehetőséget Pákh Imre műgyűjtő folyamatosan gyarapodó Munkácsy-kollekciójának bemutatására. Így jó néhány olyan alkotást is megcsodálhattunk most, amelyet eddig Békéscsabán soha nem láthattunk.
A kiállított alkotások között örömmel fedezhettük fel a mindannyiunk által ismert, kedvelt Ásító inast, vagy a szalonképek közül a Két család a szalonban című képet. A kész képek mellett az alkotás folyamatába is bepillanthattunk több vázlat, a képek elkészítéséhez használt fényképek bemutatásával. A kor hangulatát, Munkácsy környezetét pedig egy kb. fél órás érdekes film, valamint a használati tárgyaival berendezett enteriör idézi fel.
Munkácsy egyik legnagyobb vállalkozása a Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó képhármas – a Krisztus Pilátus előtt, a Golgota és az Ecce homo. Több, ezekhez a képekhez készült tanulmányt is láthattunk a kiállításon – a kész, hatalmas három alkotás pedig Debrecenben tekinthető meg. Talán nem csoda, ha a mostani kiállítás, a sikeres közös program után úgy érezzük, el kell menni Debrecenbe, ezeket a képeket is meg kell együtt nézni!
Vélemény, hozzászólás?