Elektronikus olvasójegy, online regisztráció, kényelmi szolgáltatások
A múlt héten beszerzett három új, monitorról és mobiltelefonról is beolvasni képes vonalkódolvasóval teljessé vált a könyvtár 2024-re tervezett informatikai fejlesztése, melynek alapját egy NKA-pályázat teremtette meg. A vonalkódolvasóknak köszönhetően immár a gyakorlatban is használható a telefonos applikáció olvasójegy funkciója. Így hát éppen itt az ideje, hogy részletesebben is bemutassuk a fejlesztéseket.
Könyvtárunk 2023 szeptemberében nyújtott be pályázatot a Nemzeti Kulturális Alap Könyvtárak és Levéltárak Kollégiumához azzal a céllal, hogy integrált könyvtári rendszerünket olyan kényelmi, illetve biztonsági funkcióval fejlesszük, melyek egyaránt szolgálják a könyvtárhasználók, valamint a könyvtárosok igényeit is. A Justh Zsigmond Városi Könyvtár az 1990-es évek közepétől használja a TextLib integrált könyvtári rendszert, ami ma már jelen van a könyvtár szinte minden munkafolyamatában a különböző dokumentumtípusok feldolgozásától kezdve a kölcsönzésig. Mára a könyvek feldolgozottsága közel 100%-os, a vinyl hanglemezeken és a bekötött folyóiratokon kívül minden dokumentumtípus kereshető a katalógusunkban. A könyvtár katalógusa online is elérhető, a beiratkozott olvasó pedig szintén online is el tud végezni bizonyos olvasói tranzakciókat (hosszabbítás, előjegyzés). 2022 óta az androidos készülékeken lehetőség van külön alkalmazásban is elérni könyvtárunk ezen funkcióit.
A pályázatban megtervezett fejlesztések teljes költségvetése 999.998, -Ft volt, melyből a Könyvtárak és Levéltárak Kollégiuma 2023. október 12-i ülésen 800.000,- Ft támogatást ítélt meg. Ennek megfelelően – eredeti céljainkat megtartva – újraterveztük a költségvetést, amihez új árajánlatot kértünk. A változás mindössze annyi volt, hogy az Autolink funkciót nem korlátlan időre vásároltuk meg, hanem 45 hónapra.
Az online beiratkozás más formában, de korábban is adott volt már a leendő olvasók számára, azonban a 2021 februárjában bevezetett Google-űrlapot már akkor is csak átmeneti szándékkal – a pandémia időszaka alatt, a személyes kapcsolattartás időtartamának minimalizálása érdekében – hoztuk létre. Abban a rendszerben az olvasó által beírt adatokat a könyvtárosnak újra rögzíteni kellett a TextLib-ben, miközben az sem volt szerencsés megoldás, hogy a Google felhő tárhelye független volt a könyvtár adatbázisától. A fejlesztésnek köszönhetően immár közvetlenül a saját katalógusunkból („Regisztráció” fül), és a saját honlapunkról („Online beiratkozás” fül) is van lehetőség új olvasóinknak a regisztrációra.
A regisztráció folyamat rendkívül egyszerű. A beiratkozni szándékozó olvasónak az alábbi kérdőívet kell kitöltenie:
Miután az olvasó kitölti a regisztrációs űrlapot, a könyvtárosnak a TextLib felületén már csak érvényesítenie kell az olvasójegyet a személyes adatok ellenőrzését követően, az olvasónak pedig aláírnia az adatkezelési hozzájárulási nyilatkozatot.
A CMS / drupal / json illesztés alkalmas arra, hogy többek között a könyvtárunk által is használt WordPress rendszer alá be tudjuk illeszteni a TextLib weboldalakat. A célunk, hogy egyszerűsítve a használatot és egységesítve a külső megjelenésünket, a honlapunkba ágyazzuk be a könyvtár online katalógusát. Az OPAC immár a főoldalon megjelenik, és lehetővé teszi a keresést a honlapunkon belül.
Az Autolink is egy, a pályázat által beszerzett kiegészítés, ami az adott dokumentummal kapcsolatos további információkkal látja el a használókat. Az olvasó az online keresés során könyv/CD/DVD borítókat, valamint a dokumentumhoz kapcsolódó külső hivatkozásokat (Antikvárium.hu, Moly.hu stb.) is kap találatként. A külső hivatkozásokban ismertető, tartalom, fülszöveg szerepel.
A katalógusunk korábban csak akkor jelzett találatokat, ha a keresőkérdés (szerző, cím stb.) pontosan volt begépelve. A Tlwww plusz kiegészítés ebben nyújt segítséget, hiszen ezzel a keresés során legalább 3 betú beírását követően megjelennek az index kulcsok. Korábban, ha valaki például Esterházy Péter műveire volt kíváncsi a katalógusban, akkor pontosan be kellett írni a nevét a „Szerző” rovatba. A most élesített kiegészítés segítségével már elegendő ugyanoda beírni, hogy „Est”, majd a megjelenő listából kiválasztani Esterházy Péter nevét.
Az opció része a Könyvajánló és a Dicsőségtábla készítési lehetőség is. Ezzel könyveket (könyvajánló, újdonságok, tematikus válogatás stb.), alkotókat (helyi hírességek, születésnaposak stb.) lehet ajánlani a honlapunkon.
A fejlesztések bevezetése hosszabb időt felölelt, hiszen már márciusban elkezdődött az előkészítés a meglévő TextLib-verzió frissítésével, de csak szeptemberben fejeződött be a katalógus beillesztése a honlapunkba. De – amint arra a bevezetőben is utaltunk, – ahhoz, hogy a telefonos applikációban elérhető olvasójegyet is használhassák az olvasóink, szükség volt még a vonalkódolvasók beszerzésére, melyet most tudtunk megvalósítani.
Ezúton is köszönjük a Nemzeti Kulturális Alap Könyvtárak és Levéltárak Kollégiumának a támogatást, mellyel hosszabb távú céljainknak is megfelelve tudtuk a katalógusunkat fejleszteni.
Vélemény, hozzászólás?