A neve: NAVA
Hiányzik Juszt Laci huncut mosolya a Tévé ügyvédjéből? Újra megnéznéd azt a múlt heti Fókuszt, ahol a vizespólós-cicis-szépségkirálynős riportot nyomták? Vágó Pista-emléknapot szervezel, amihez újranéznél néhány Milliomost? Vagy ismereteid felfrissítése gyanánt megint megnéznéd a tavalyi Hungaroring futam rajtját?
Jó hírt mondok: a könyvtárban ennek semmi akadálya sincs.
Nemrég történt, hogy hivatalosan is NAVA-pont lett a könyvtár. Szalagátvágás, miniszteri vizit, ingyen pogácsa meg ilyesmi nem volt, egyszerűen csak jelezték, hogy megkaptuk a jogokat. Időszerű hát, hogy röviden bemutassuk, mi is ez a NAVA-dolog. Annál is inkább, mert piszok nagy dobásról van szó.
A NAVA – azaz Nemzeti Audiovizuális Archívum – egy kötelespéldány-archivum, (nagyjából olyan, mint a könyvek és egyéb nyomtatott dokumentumok esetében az OSZK), csakhogy a NAVA az országos televíziók és rádiók magyar gyártású vagy magyar vonatkozású műsorait gyűjti, tárolja, és dolgozza fel. Szakszerűen persze. Az egyszerű felhasználó (nevezetesen akárki) nyugodtan keresgélhet az adatbázisban, azonban a műsorokat csak az arra kijelölt helyeken, a NAVA-pontoknál lehet megnézni, itt vannak ugyanis online hozzáférési lehetőségek.
Az archívum 2006. január 1-jén kezdte meg munkáját, azóta tehát minden magyar vonatkozású műsort vissza lehet keresni, és meg lehet tekinteni. Plusz még 100 klasszikusnak számító magyar filmet is végignézhetünk (a legjobbak, tényleg, lásd itt), a Színház- és Filmművészeti Egyetem 1955-1976 között készült vizsgafilmjeit, a filmhíradókról nem is beszélve („a keleti hadszíntéren a vörös harckocsik és katonai felszerelések óriási temetői mellett nyomul előre a győztes német haderő„). A Magyar Világhíradók itt fellelhető részeit 1931 és 1943 között készítették. Lebilincselő.
Most mondok egy példát a keresésre is (hozzátéve, hogy a keresőfelület nem a legbarátságosabb, bár meg lehet szokni). Tegyük fel, hogy újra meg szeretném nézni a tavalyi Hungaroring futamát, hiszen mindjárt itt az idei, ráadásul eszement jó verseny volt. A legegyszerűbb, hogy beírjuk azt a szót, amit keresünk, most ugyebár Hungaroring, és már lehet is keresgélni a találatok között. A másik út bonyolultabb, de olykor ez is jó lehet. Ehhez nem árt tudni, mikor volt pontosan a futam, de hát mire is van a gugli, ha nem ilyenekre. Lehet pontosítani a csatornára is, (meg még más egyebekre) szűkítve ezáltal a keresési feltételeket. Akár így, akár úgy, a találatokat böngészve aztán már hamar ráakadhatunk a keresett közvetítésre, amely 13:15-től 16 óra 21 percig tartott (reklámokkal, beszélgetésekkel). Mindig ki kell választani egy-egy részét az adásnak, tehát esetükben nem muszáj végighallgatni Gyulai Balázs kérdéseit.
Pazar dolog ez. Ha úgy alakulnak a dolgok, és az ősszel még nem a költözéssel kapcsolatos teendők határozzák majd meg mindennapjainkat, terveink szerint nyilvános vetítést is szervezünk a NAVA anyagából. Akár valamelyik filmet levetíthetjük, akár a háborús híradók közül is szemezgethetünk, de az is megoldható, hogy egy-egy érdekesebb tévéműsort újranézzünk.
Addig is nézegessétek bátran a NAVA-t, aztán gyertek hozzánk netezni.
(Ha már itt tartunk, újra szólnék: a könyvtár júliusban és augusztusban hétköznaponként, délután 1 és 5 óra között tart nyitva, internetezni is csak ebben az időszakban lehet. A géphasználat feltételeiről minden tudnivalót megtalálhattok itten.)
barmilyen filmet, ami ment a tv-ben meg lehet nézni?