Oszkár tudja
Ki más is lehetett volna alkalmasabb arra, hogy Orosháza jeles íróiról, költőiről előadássorozatba vágjon, mint az a Koszorús Oszkár, aki volt könyvtárosként, könyvesboltosként, helytörténészként és az Orosháza jelesei című kötet szerzőjeként egyaránt érintett a témában? A sorozat első előadásában a kezdetektől 1848-ig terjedő időszak került terítékre a szervező Justh Zsigmond Városi Könyvtárban, ahol az előadó – megszokott humoros stílusában – először azokról a lexikonokról, monográfiákról tett említést, melyek segítségére voltak abban, hogy összegyűjthesse a most ismert adatokat.
A sor elejére kívánkoznak Szinnyei József és Gulyás Pál magyar írók életét és munkáit bemutató kötetei, melyek közül Szinnyei 11 ezer oldalnyi életrajzát Koszorús Oszkár 1985-ben végigolvasta, és kiválogatta az orosházi kötődésű neveket, összesen 110 írót. – Ezeken kívül is rengeteg kötet, publikáció, visszaemlékezés, napló áll a kutató rendelkezésére – fogalmazott a helytörténész, aki hozzátette: egy Orosházi irodalmi lexikonra mégis nagy igény lenne, ám ilyen mindeddig nem készült. Viszont 1965-ben elkészült az Orosháza története, benne Elek László tanulmánya, mely alapmű Orosháza szellemi életéről. Alapmű, ugyanakkor tény, hogy Elek Lászlónak a lexikonok hiányában még nem volt lehetősége a teljességre törekedni, így sok minden még feldolgozásra vár.
Az előadó a helyi irodalmi élet kezdeteire utalva kiemelte, mivel a városban 1890-ig – néhány próbálkozástól eltekintve – nem folyt középfokú oktatás, jelentős irodalmi életről sem beszélhettünk. Az írni és olvasni tudás még kiváltság volt, leginkább a lelkészek és tanítók, valamint néhány értelmiségi kiváltsága. Igaz, már az 1500-as évekből is találtak két utalást a kutatók: Orosházi Tóbiás a krakkói egyetemre járt, Orosházi András pedig Nagyváradra. A város alapításának évében, 1744-ben Horváth András volt az első evangélikus lelkész Orosházán, aki a németországi Hallében, majd a hollandiai Leydenben tanult teológiát. Anyakönyvi bejegyzései a város legkorábbi és legbecsesebb helytörténeti emlékei közé tartoznak. Az első Orosházáról írt dokumentum 1748-ból származik a szarvasi Markovicz Mátyás tollából, aki – ugyancsak érdekes adalék – már 1743 júniusában fogadta a Zombáról érkezett delegációt. Az evangélikus templom építtetője, Szimonidesz János 1783-ban érkezett Orosházára, és az ő nevéhez fűződik az első orosházi könyv kiadása: iskolásoknak írt tankönyve Pesten jelent meg 1793-ban.
Noha nem volt irodalmár, korának legelőkelőbb irodalmi köreiben mozgott Czetter Sámuel, aki mint rézmetsző, számos híres írót ismert személyesen. Az előadáson elhangzott az 1795-ig Orosházán tanító Pintér József neve is, aki Magyarország földrajza címmel írt saját tankönyvéből tanított, de szó volt mások mellett Skolka Sámuelről is, akinek Orosházáról írt német nyelvű tanulmánya 1815-ben jelent meg Prágában – de az utókor csak az 1980-as években szerzett tudomást erről.
Természetesen Székács Józsefről részletesebben is beszélt Koszorús Oszkár, hiszen az egyházi író, költő, műfordító, evangélikus püspök műfordításait maga Vörösmarty Mihály segítette megjelentetni. 1836-ban Pesten jelent meg a Szerb népdalok és hősregék. Székács József temette el Petőfi Sándor édesanyját és édesapját, illetve ő keresztelte meg Kossuth Lajos két gyermekét. Petőfivel kapcsolatosan egyébként kiderült: más szálak is városunkhoz kötötték a kiváló költőt. Barátja, Neuman Károly itt élt 1848-49-ben, miként a költő feleségének, Szendrey Júliának a családja is. Sőt, éppen Koszorús Oszkár volt az, aki a közelmúltban kiderítette: Selmecbányán két orosházi, Argay János és Székács Pál is Petőfi osztálytársa volt.
Az előadás végén Koszorús Oszkár kifejtette: a már említett Orosháza története 1965-ben, 42 éve jelent meg, s mivel véleménye szerint egy városnak 50 évente illik megjelentetni egy monográfiát, ideje lenne elkezdeni az Orosháza története új kiadásának – benne a szellemi, irodalmi élettel foglalkozó résznek is – az előkészítését.
(Orosházi Élet, 2007. május 4., p. 7.)
Egy kisváros is lehet nagy, ha megbecsülik alkotóit. Orosházán ritka kuriózumnak számít egy olyan ember, mint Koszorús Oszkár s még néhány társa.
Koszorús Oszkár olyan dologra vállalkozott, ami ritkaságszámba menő. Irodalmi életet teremteni egy olyan településre, ahol ilyen nem volt, s hosszú ideig nem is alakult ki, mert nem volt rá igény. Valójában ez az alapszituáció. Később aztán, de az már inkább 20. század, aki igazán jó volt, az elment… Hadd ne kommentáljam a helyi szemléletet.
Igaza van Oszkárnak, s már én is szorgalmaztam, hogy már az idén létre kellene hozni egy szerkesztő bizottságot, s néhány év alatt megírni, s kiadni Orosháza új monográfiáját. Ennek vázlatát már elkészítettem részben, de még formálom. Ősszel szeretnék összehívni egy szűk csapatot, hogy megfogalmazzuk szándékunkat, s letegyük az önkormányzat asztalára, hogy a költségvetésben biztosítsanak ennek folyamatosan helyet.
Azt hiszem ez nagyon fontos dolog, mert új szellemiségű monográfiára lenne szükség.
Egyenlőre ennyit. A teljes előadást szeretném folyamatosan lehozni A hónapban.
Fülöp Béla