A nap szerelmese, Aranyecset
Dallos Sándor könyve 1958-ban jelent meg, azóta is töretlen a sikere. Dallos egy olyan zseniális festő regényes élettörténetét írta meg, akinek képei a mai napig lenyűgözik, elkápráztatják, elgondolkodtatják – és nem utolsó sorban gyönyörködtetik a mai kor nézőjét is. A mű hozzájárult ahhoz, hogy Munkácsy Mihály életútját, zsenijét sokan megismerjük, képeit megszeressük. A nyugdíjas pedagógusok olvasóköre májusi összejövetelén egyik tagunk ezt a regényt is felhasználva tartott Munkácsy életútjáról érdekes előadást – és természetesen sok-sok festmény bemutatására, a közös békéscsabai kiállítás látogatás élményeinek felidézésére is sor került.
Mit csodálhatunk Munkácsyban? Kezdhetjük az anatómia pontossággal – lásd az Ásító inas című képét. Átsüt a dráma, az emberi sors kilátástalansága, nyomorúsága az Éjféli csavargók vagy A korhely férj hazatérése c. képeken. De érezzük a harmóniát, a békét is pl. a Fasor vagy a Tájkép alkonyatkor c. képeken. A szalonképek, csendéletek világa is számtalan remek alkotás ihletője – gondoljunk csak a Virágcsendélet vagy a Párizsi interieur c. festményekre. Mestere a lélek- és jellemábrázolásnak is – gondoljunk a Liszt Ferencről és barátjáról, Paál Lászlóról készült képekre. A művész ambíciója, tehetsége, alkotó fantáziája azonban kereste a továbblépést, a kihívást. Így jut el a nagy, monumentális alkotások gondolatához. Megfesti Krisztus-trilógiáját – A Jézus Pilátus előtt, Ecce Homo és a Golgota hatalmas vásznait – bibliai témát nagyon is emberi jellemekkel. A sokszínű jellemábrázolást csodálhatjuk meg egyik számunkra nagyon kedves képén – a Honfoglalásban. A festmény ma a Parlamentben található.
Munkácsy sikereit jórészt Párizsban érte el, képei közül nagyon sok Amerikába került. Debrecenben azonban együtt van a Krisztus-trilógai – és elhatároztuk, hogy az ősz folyamán elzarándokolunk a Déri Múzeumba, megnézzük ezeket az alkotásokat.
Megható, ihletett pillanatokat is átéltünk ezen a találkozásunkon – Dávid László olvasóköri tagunk Gyurkovics Tibor Szüleink című versével szerepelt a megyei nyugdíjas versmondó versenyen– és jutott az országos döntőbe. Meghallgattuk a verset – és szívből reméljük, kívánjuk Laci bácsinak az országos versenyen is a sikereses szereplést!
Az őszi kirándulásig, országos szavalóversenyig még van idő – a következő olvasóköri összejövetel viszont közel, június 11-én találkozunk. Téma: A tulipánok földjén. Élménybeszámoló Belgiumról, Hollandiáról.
A fotók az olvasókör májusi találkozójáról ide kattintva tekinthetők meg.
Vélemény, hozzászólás?