Szavazás

klikk a képreAzt hiszem, a legfőbb ideje már, hogy lezárjuk szavazásunkat, mely a legnépszerűbb Harry Potter-részt (regényben, persze) volt hivatott kiválasztani. A végeredményt a csatolt képen mindenki láthatja, és természetesen úgy értékelheti, ahogy magának tetszik. Ezt a képességet a szavazások országában volt kitől ellesnünk, ugyebár. Az én értelemzésemben például magasan győztek a HP-rajongók, hiszen csak 29% klikkelt a „Nem olvastam” lehetőségre. Aztán az is elég egyértelmű, hogy a többség – a szavazók 24 százaléka nem tudott/nem akart dönteni, és csupán azt kívánta kifejezésre juttatni, hogy szereti Rowling sorozatát. Az azkabani fogoly egyébként magasan a legnépszerűbb rész lett, ha a hét könyvet vesszük alapul. A Halál ereklyéi dőlt betűvel, vastagon van szedve a képen, ami azért van, mert e sorok írója erre adta a szavazatát. A legcsekélyebb számú szavazatot A Titkok kamrája gyűjtőtte be, amiben az is közrejátszhatott, hogy egy betűt elütöttem benne. :)

Ja, mint látható, összességében 829-en szavaztak, ami – ha hozzávesszük, hogy egy IP-címről csak egyszer lehetett voksolni – már-már reprezentatív eredménynek számít.

***

És már itt is az új szavazás, mely ezúttal a Veszíts el egy könyvet! játékhoz kapcsolódik. Gabi vetette fel a fórumban, hogy vajon miért érkezik olyan meglepően (?) kevés visszajelzés az elhagyott könyvekre. Kész válaszom nincs, bár én még mindig azt mondom, hogy a játék csak most kezdődött el. Így talán magyarázat lehetne például, hogy sokakhoz – akik ráleltek egy-egy könyvre – még nem jutott el a játék híre, a beleragasztott nyilatkozatot pedig átugrották, csakhogy ez éppen Kecskeméten – ahol az országos sajtón kívül két helyi lap is foglalkozott az akcióval – tűnik a legvalószínűtlenebbnek. Marad tehát magyarázatnak az, amit Gabi is írt: Akik megtalálták a többit (mert biztos, hogy megtalálták), azok még olvassák, vagy kidobták, vagy érdektelenek és nem írnak ide, vagy nincs erre idejük…” Én három megjegyzéssel szeretnék most mindenkit bíztatni a folytatásra: az egyik, hogy az én elveszített könyveimre se érkezett még visszajelzés :), a másik, hogy szerencsére azért van nagyon sok olyan könyv is, aminek lehet követni a történetét, a harmadik pedig, hogy eddig is voltak már olyan visszajelzések, melyek egy hónapja elveszett könyvre reagáltak. Tudom, hogy nehéz, de várjunk még: hátha a türelem visszajelzéseket terem majd.

Az új szavazás azt próbálja vizsgálgatni: vajon a kevés visszajelzés milyen hatással lehet a játékra. A szavazódobozt firefoxosok az oldal jobb szélén láthatják, akik pedig korábbi Internet Explorert használnak, kénytelenek lesznek legörgetni a lapot az oldal aljára.

Szavazás indul.

  • Persze, hogy csak most kezdődött – tanúsíthatom – én tegnap olvastam róla először. Azt is csak véletlenül. Ez akkor is játék és jó, ha nincs internetes regisztráció róla. Csak elveszítek és találok, remélem. Ez a lényege, nem? ( Ja, meg olvasok!!!)
    Természesen úgy teljesebb , szebb és profibb, dehát nem mindenki netezik!!!

  • Csaba, elmondom, mi az én véleményem.
    Az első ok tuti a lustaság. Hazaviszi,lerakja valahol, majd hónapokig eszébe sem jut.
    A második az internet hiánya, ez természetesen minimális utánajárással megoldható lenne, ha nincs otthon, van a munkahelyen, vagy van a barátomnál. De persze itt ismét bejön a lustasági faktor. Erre a legjobb példa én vagyok: három könyvet hagytam el a munkahelyemen, akinek ott nincs internet-elérhetősége, az a takarító néni. Mégsem volt egy árva visszajelzés sem. Ráadásul ha „továbbveszíti” a könyvet (egy Kazinczy veszett el bennem:)), a következő delikvensnek vagy az azt követőnek már lehetne internetes elérhetősége.
    A harmadik: szerintem egy rakás könyv hever különböző helyeken recepciókon, biztonsági őröknél, stb., leadva azzal, hogy találták. Ott meg bele sem néznek.
    A negyedik ok pedig az, amely problémával én is szembesültem már az elején, mégpedig az emberek féltik a könyveiket, főleg akik igazán szeretnek olvasni. Sokaknak nincs kedvük/idejük, vagy egyszerűen nem jut eszükbe, hogy antikváriumban megvegyék a másodpéldányokat potom pénzért, párszáz forintért, és azt veszítsék el.
    Az ötödik ok a nyilvánosság hiánya. Tudom, hogy sok helyen megjelent a hír, irtó sok blogban szerepel a felhívás, de valahogy mégis csöndet tapasztalok ezügyben.
    Kicsit kell a nyilatkozatot is kritizálnom: egyrészt picit le kéne rövidíteni, van is – természetesen:) – ötletem, hogyan. Teljesen frappáns és jól megfogalmazott szöveg, de tudjátok, milyenek az emberek, a hosszú szöveget nem olvassák el, csak a bekezdések elejét:) Pl. ezt a hosszú kommentet is csak Csaba fogja végigolvasni… Én azt csináltam, hogy a lényeget kihúztam sárga szövegkiemelővel, a könyv borítójára – Mea culpa! – pedig feliratot ragasztottam, miszerint „Ez a könyv a Veszíts el egy könyvet játék résztvevője! Lapozz!” Láthatod az itteni kommentekből is, hogy sokan ide írják, ha könyvet találtak, a kezdőbb internetezők nem találják meg a Fórum feliratot (vagy nem is keresik). Az meg már, hogy ábácésorrendben keressék a fórumot, végképp meghaladhatja a tudásukat, így meg nem találják meg a könyveket.
    Na uff, én szólottam, ez a véleményem.

  • Milkabögre én is végig olvastam és egyetértek több ponton is, jó ötlet a rövidítés és a külső jelek!
    Csabát is megértem, hiszen mi visszaigazolást szeretnénk, hogy láthatóvá váljon az eredmény, de lehet mástól kellene megkapni, mint a játékban aktívan elhagyóktól. Talán Csaba is ezt szeretné?! Különben vannak könyvek, amelyek úgy eltűntek olyan helyekről és olyan célszemélyeknél, hogy nem is értem pl. OSZK-ban elhagyott könyvünk, erre aztán nincs magyarázat!

  • Szinte mindenben egyet tudok érteni veled Milkabögre, de az az igazság, hogy ezekre a nehézségekre lehetett is számítani, ráadásul egy részével nem is tudunk mit kezdeni. Viszont a nyilvánosságot igyekszünk minden lehetséges módon továbbra is megszólítani – a Katolikus Rádió pl. ma érdeklődött, köszönjük! -, a Fórum megújításán dolgoznak (remélem sikerrel), az elveszített könyvekre pedig már eddig is ki-ki saját maga talált ki jó és követendő megoldásokat.

    Egyébként meg lehet, hogy Levendulának van igaza: „Ez akkor is játék és jó, ha nincs internetes regisztráció róla. Csak elveszítek és találok, remélem. Ez a lényege, nem? ( Ja, meg olvasok!!!)”

    lipedit: az OSZK-ban elhagyott könyv nem megtalálása több mint talányos. ;)

  • Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük