1984
„A hatalom nem eszköz; a hatalom cél. Nem azért csinál az ember diktatúrát, hogy megoltalmazzon egy forradalmat, hanem azért csinál forradalmat, hogy diktatúrát csinálhasson. Az üldözés célja az üldözés. A kínzás célja a kínzás. A hatalom célja a hatalom. Kezded érteni?”
Gondolatrendőrség, gondolatbűn, duplagondol, újbeszél, telekép, 101-es szoba, és persze a Nagy Testvér. Szállóigék. Orwelli negatív utópia. Nyomasztó regény, félelmetes, ne szépítsük. Nem szorul rá.
Az 1984-gyel – megannyi kortársamhoz hasonlóan – a Bonanza Banzai révén ismerkedtem meg, és sokkal előbb fújtam, hogy „várom, hogy egy angyal érkezzen”, mint hogy tudtam volna, ki is az a Winston Smith. Nekem ráadásul még kötelező olvasmány sem volt, így aztán csak valamikor a Nagy Könyv után gondoltam úgy, hogy ha lesz időm, kiolvasom. Nem lettem vidám tőle, bár nem is ez lehetett az író célja. Tipikusan az a könyv, ami után felüdülés a való világba visszatérni, ahol azt mondhatom, amit akarok (legalábbis házon belül biztosan) (mármint hogy a saját lakáson belül) (persze, mikor nincs otthon senki). :)
A regényt egyszer feltétlenül el kell olvasni. Orwell részletesen leírja azt a világot, amit soha és sehol sem szabad megvalósítani, vagy megvalósítani hagyni. Most már kötelező olvasmány.
Egészen nem ide tartozik, és mégis. A post írásakor villant be, hogy a Harry Potter és a Főnix rendjéről nem írtam semmit. Nem tudom miért, de most már mindegy. Jó könyv, már aki szereti a Potter-regényeket, annak biztos. Ha jól tudom, a nyáron mutatják majd be a filmet a mozikban, végre lesz egy rész, amit már úgy látok, hogy olvastam előtte.
Akkor mostmár értem, miért van 2 (74-77-es években születtek) ismerősömnek is az e-mail cimében, vagy user nevében az 1984 -es év.
101-es bulik, a belépődíj 101 vagy 242-ft, ilyenek vannak, csak nem nálunk.